Як не потрібно "розпочинати з себе"? "

Як не потрібно "розпочинати з себе"? "

Популярна психологія сіє оптимізм і позитивне мислення, віру в перемогу усього хорошого над усім поганим, і всього лише потрібно — "розпочати з себе". Якщо коротко, то за все, що відбувається в твоєму житті, ти відповідаєш сам. Твердження невірне, але — колись — корисне.

Наприклад, якщо людина не закриває двері у своїй квартирі, а потім дивується, чому його обкрали, то, очевидно, доля провини на тому, що самому, що потерпіло є: не варто провокувати злодіїв заглянути у відкриті двері і поживитися чужим добром. Розпочни з себе — двері замикай. З іншого боку, якщо людина вийшла за хлібом і отримала очманілу кулю від перестрілки бандитів з поліцією, то його провини в цьому немає.


Можна міркувати про цеглину, яка просто так на голову не падає, але в реальності людині не дано передбачати усі випадковості, від яких можна постраждати, він за них не відповідає.

Як тут "розпочати з себе"? За хлібом не ходити, взагалі на вулицю носа не показувати?

Щоб віра в чудеса позитивного мислення не розбивалася об стіну повсякденної реальності, популярна психологія дає пораду, як "розпочати з себе".

Виявляється, потрібно звернутися до себе, усі відповіді вже є усередині. Ортодоксальні віряни в "розпочинання з себе" стають потерпілими по життю.

Чоловік б'є дружину, вона звертається до себе, шукає усередині відповіді, що не так робить: можливо, сама в чому неправа, напевно, погана дружина, потрібно якось "розпочати з себе".

Щоб отримати відповідь, важливо розібратися у своїх почуттях. Що говорить гострий біль у бруньках, вибитий зуб і синяк під оком?

Відчуття болю і зіпсований зовнішній вигляд говорять про те, що пора бігти, поки жива, захищати своє життя і здоров'я. Корисно назвати речі своїми іменами: чоловік — негідник і негідник. Це не позитивно, але правдиво. Не потрібно себе звинувачувати, корисно поставити питання: навіщо знаходитися поряд з людиною, яка може убити?

Розпочати з себе — це задати собі правильне питання, отримати чесну відповідь, той, який дозволяє щось робити, а не сидіти і рефлексувати, переживати, страждати. Тобто звертатися потрібно до розуму, а не до почуттів.


Дружина поїхала з "коханцем Якиним на Кавказ", залишивши чоловікові записку, що з квартири забрала майно, що належить їй, у вигляді золота, грошей з карток, ноутбук, свої речі і більше назад не повернеться. Чоловік, після тижневого запою, постукав рогами в кабінет психолога з питанням: як тепер жити? Психолог порадив "змінити себе", щоб дружина повернулася, і для цього потрібно "розпочати з себе".

Чоловік зрозумів, що дружини від хороших чоловіків не йдуть, а погані не жаль, тому терміново потрібно ставати хорошим. Намагався, але хорошим для колишньої дружини так і не став, розчарувався в сімейному житті, тепер ходить по тренінгах, щоб проявляти там засмучені почуття, вже пройшов курс "мандалотерапии" у досвідченого "мандалотерапевта".

Кинутий чоловік "розпочав з себе", тепер не може закінчити, є ще десятки не пройдених тренінгів на роки вперед. Залишилася безліч почуттів, що не пропрацювали, бурмочуть психологи-бормотологи, головне — не зупинятися, звертатися до себе, шукати там відповідь.

Поки з глибини душі ніяких повідомлень не поступило, схоже, процес нескінченний. А доки — ні стосунків, ні сім'ї, тільки ненависть до колишньої дружини і усіх жінок заразом.

  • Шлях в нікуди теж розпочинається з себе. Вам туди потрібно?

Є варіанти, коли з себе взагалі починати не потрібно. Наприклад, подруга годинами скаржиться по телефону на своє життя, забирає у вас час, відриває від важливих справ, ображається, якщо не чує співчутливе хрюкання в трубку.

Не варто завжди бути зручною людиною, підлаштовуватися під інтереси інших людей, винити себе в черствості і неуважності. Іноді правильніше чесно сказати, що у вас інші плани на свій особистий час, тригодинна розмова по телефону в них не входить.

Не варто медитувати на гучну музику п'яних сусідів о 12 годині ночі і ставити собі "високодуховні" питання, наприклад: "Може, я просто недостатньо люблю цей світ"? Нехай поліція розбирається з сусідами, що загуляли.

Розпочинати з себе варто, якщо це не безплідні переживання, а конкретні дії, що ведуть до виправлення ситуації, поліпшення власного життя.


Але доки людина в усіх діях інших людей шукає сенс, якого немає, не ставить зайвих питань і завжди зручний, усупереч своїм інтересам — він займається самообманом, ніби теж "розпочинає з себе", тільки ходить по кругу даремних переживань, як ослика на мотузочку навколо стовпчика.


Надрукувати